Zabawa edukuje i daje poczucie szczęścia. Wyniki jednego z największych na świecie badań na temat rozwoju dzieci

Zabawa edukuje i daje poczucie szczęścia. Wyniki jednego z największych na świecie badań na temat rozwoju dzieci

Większość badanych rodziców traktuje gry i zabawy, jako istotny element rozwoju dzieci. Jednak blisko połowa z nich przyznaje, że trudno jest znaleźć na to czas. Wspólne chwile najczęściej spędzają przed telewizorem. To tylko niektóre wnioski „The Play Report 2015”, przygotowanego przez IKEA i UNICEF. W badaniu, wzięło udział blisko 30 tys. rodziców i dzieci z 12 krajów świata. O znaczeniu zabawy przypomina też IKEA w Polsce w ramach kampanii „Zabawa to poważna sprawa”.

Gry i zabawy rozwijają ciekawość świata, twórcze myślenie oraz aktywność. Pokazują jak współpracować, dbać o siebie i innych. Dzięki nim dzieci stają się bardziej pewne siebie, odważne. Dlatego w IKEA traktujemy zabawę bardzo poważnie. Prowadząc kampanię „Zabawa to poważna sprawa” chcemy zadbać o teraźniejszość i przyszłość dzieci zachęcając do tego innych – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

IKEA, między innymi poprzez działalność IKEA Foundation, od lat prowadzi działania na rzecz rozwoju i lepszego życia dzieci na całym świecie. Kampania „Zabawa to poważna sprawa”, której elementem jest „The Play Report 2015”, jest jednym z nich. Koncentruje się ona na promowaniu oraz zapewnieniu praw dzieci do zabawy i rozwoju, angażując do tego swoich klientów. Od 20 listopada do 24 grudnia br., za każdą zakupioną w sklepach IKEA zabawkę, IKEA Foundation przekaże 1 euro na rzecz projektów realizowanych w najbiedniejszych regionach świata.

Wyniki „The Play Report 2015” wskazują, że zabawa stanowi bardzo ważny element w rozwoju dziecka. Ma ona duży wpływ na poczucie szczęścia. Potwierdza to aż dziewięciu na dziesięciu ankietowanych rodziców. Co więcej, prawie wszyscy rodzice uważają, że zabawa stanowi niezbędną wartość edukacyjną oraz ma wyraźnie pozytywny i terapeutyczny wpływ na ich dzieci. Również młode osoby w wieku 7-12 lat przyznają, że podczas zabawy nie muszą się o nic martwić.

Zabawa to także edukacja, rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Zgadza się z tym aż 88% rodziców. Ponadto, około dwie trzecie z nich potwierdza, że stanowi ona przygotowanie do wyzwań dorosłego życia.

Jednak, mimo świadomości, jaką rolę pełni zabawa w życiu dziecka nie znajdujemy na nią czasu. Praca, codzienne obowiązki i stres sprawiają, że gry i zabawy schodzą na dalszy plan, a najczęstszą formą spędzania wspólnie czasu jest oglądanie telewizji. Aż połowa badanych dzieci w wieku 7-12 lat i dwie piąte nastolatków w wieku 13-18 lat dostrzega, że ich rodzice żyją w stresie oraz ciągłym pośpiechu. Raport wykazał również, że urządzenia mobilne coraz częściej zastępują bezpośrednią komunikację w rodzinie. Jedna czwarta rodziców przyznaje, że czasem komunikuje się z rodziną wyłącznie za pomocą SMS-ów i mediów społecznościowych.

Badanie pokazuje, że na całym świecie pojawiają się podobne problemy. Mamy coraz mniej czasu dla siebie i rodziny. W kampanii „Zabawa to poważna sprawa” chcemy zachęcić do lepszego spędzania wolnego czasu, nie przed telewizorem, ale wspólnie bawiąc się i rozmawiając. Przecież wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci były szczęśliwe i czuły się dobrze w rodzinie – dodała Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Według badań prawie dwie trzecie młodych osób w wieku 13-18 lat uważa, że ich rodzina jest dla nich ważniejsza niż przyjaciele, kwestionując mit, że nastolatkowie odrzucają swoje rodziny na rzecz grupy rówieśniczej. Dlatego tak ważne jest, aby pielęgnować rodzinne relacje i poświęcać im zdecydowanie więcej czasu.

Prawo do zabawy i wypoczynku jest jednym z podstawowych praw każdego dziecka. UNICEF walczy o to, aby każde dziecko na świecie mogło się bawić i rozwijać stosownie do wieku oraz miało zapewniony dostęp do edukacji. Takie inicjatywy jak „Zabawa to poważna sprawa” zwracają uwagę na fakt, jak ważna dla rozwoju dzieci jest zabawa. Widzimy to szczególne w sytuacjach kryzysowych, kiedy dzieci, które przeżyły katastrofę naturalną lub żyją w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, dzięki zabawie mogą zapomnieć o traumatycznych przeżyciach – powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. „The Play Report 2015” pozwala również dostrzec znaczenie spędzania przez dzieci czasu w gronie rodziny, wspólnych zajęć i zabawy. To niezwykle ważne. UNICEF skupia się na pomocy dzieciom w najbiedniejszych krajach świata, ale jednocześnie dba, aby prawo do zabawy i wypoczynku dzieci w krajach rozwiniętych było realizowane we właściwy sposób. Pomagają nam w tym tacy partnerzy, jak IKEA Foundation - dodał Marek Krupiński.

„The Play Report 2015” zostało przeprowadzone w 12 krajach: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włochach, Holandii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, USA, Indiach, Chinach i Korei Południowej. Jest ono kontynuacją badania z 2009 roku zrealizowanego w 25 krajach, w którym wzięło udział 7 833 rodziców dzieci będących w wieku od 1 do 12 lat. W 2014 roku rozbudowano je o pytania i odpowiedzi skierowane także do nastolatków mających 13-18 lat oraz rodziców dzieci w wieku 0-16 lat. Kilka pytań zostało również powtórzonych, aby przeprowadzić porównanie w zachowaniach na przestrzeni 5 lat.

Pełen raport znajduje się na stronie internetowej: http://www.ikea.com/ms/en_US/pdf/reports-downloads/IKEA_Play_Report_2015.pdf Więcej informacji o kampanii „Zabawa to poważna sprawa”: www.IKEA.pl/zabawymocNazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

O IKEA 
Celem IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2015 odwiedziło 24 miliony osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres, firma zbudowała i zarządza ośmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Ponadto Grupa IKEA zainwestowała w sześć farm wiatrowych, dzięki czemu obecnie wytwarzamy tyle energii z odnawialnych źródeł, ile sami zużywamy na terenie Polski.

O UNICEF Polska 
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Więcej informacji o działaniach UNICEF na stronie: www.unicef.pl.
Załączniki

Pobierz wszystkie

IKEA_Play_Report_2015.pdf

pdf | 6,77 MB

Pobierz
The Play Report 2015_3.jpg

grafika | 459 KB

Pobierz
The Play Report 2015_2.jpg

grafika | 451 KB

Pobierz
The Play Report 2015_1.jpg

grafika | 464 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
IKEA i Tatrzański Park Narodowy łączą siły na rzecz lepszego klimatu w Zakopanem

IKEA razem z Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TPN) podjęła współpracę na rzecz klimatu. Jednym z efektów działań jest zamontowana na budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem instalacja fotowoltaiczna od IKEA. Dzięki inwestycji TPN będzie mógł wyprodukować 37,2MWh
Program grantowy IKEA „Zabawa to poważna sprawa” – w tym roku w temacie zmian klimatu

4 listopada 2018 roku rozpocznie się druga edycja konkursu grantowego IKEA dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, które na co dzień wspierają dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym. Konkurs jest częścią międzynarodowej kampanii IKEA „Zabawa to poważna sprawa”. Zgłoszenia do udziału przyjmowane będą do 16 listopada br. W tej edycji kluczowe jest zaangażowanie organizacji w edukację ekologiczną, w szczególności wokół tematyki zmian klimatu.
Nowy rok szkolny z fotowoltaiką od IKEA

Sześć polskich szkół rozpoczęło rok szkolny z nową energią wytwarzaną ze słońca. Placówki wygrały instalacje fotowoltaiczne w konkursie „Najlepsza szkoła pod słońcem”, organizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy. We wrześniu odbyło się uroczyste przekazanie nagród w zwycięskich szkołach.
Nowa instalacja fotowoltaiczna od IKEA przysłuży się potrzebującym w Słupsku

Instalacja fotowoltaiczna od IKEA została zainstalowana na dachu ośrodka dla bezdomnych w Słupsku prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Uroczyste uruchomienie instalacji odbyło się 30 sierpnia 2018. Inwestycja w produkcję energii odnawialnej na budynku należącym do Miasta jest wynikiem współpracy między firmą IKEA a Słupskiem w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.