Wystartowało głosowanie na projekt społeczny dla Lublina

Wystartowało głosowanie na projekt społeczny dla Lublina

29 marca, w ramach akcji IKEA „Projekt w sąsiedztwie”, rozpoczęło się internetowe głosowanie, które ma wyłonić zwycięski projekt społeczny dla Lublina. Otwarte głosowanie na jedną spośród trzech koncepcji potrwa do 23 kwietnia br. Najlepszy pomysł zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku dzięki wsparciu IKEA Lublin. 

Prezentacje trzech pomysłów na projekt społeczny odbyły się 29 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Był to już ostatni etap narad i spotkań z lublinianami w ramach procesu „Projekt w sąsiedztwie”. Ma on ma na celu wybór projektu najlepiej odpowiadającego na potrzeby mieszkańców Lublina, a następnie jego realizację.

„Projekt w sąsiedztwie” jest jednym z elementów budowania przez IKEA Lublin dobrosąsiedzkich relacji z mieszkańcami i tworzenia w mieście jeszcze lepszego, życia na co dzień. Składał się on z kilku etapów. Pierwszym, rozpoczętym jeszcze w ubiegłym roku, było stworzenie Rady Sąsiedzkiej - grupy ponad dwudziestu zaangażowanych i aktywnych mieszkańców miasta, którzy służyli swoją wiedzą, doświadczeniem i doradzali IKEA. Drugim etapem była seria spotkań roboczych, w trakcie których przedstawiciele IKEA, Instytutu na Rzecz Ekorozwoju – partnera akcji – oraz Rady Sąsiedzkiej dyskutowali nad potrzebami lublinian. Kolejnym etapem, który odbył się na przełomie stycznia i lutego br., był otwarty proces zbierania pomysłów na działania społeczne. Koncepcje zaprezentowane publiczności 29 marca to trzy najlepsze propozycje wybrane spośród łącznie dwudziestu ośmiu pomysłów, które spłynęły od mieszkańców Lublina. Teraz te trzy pomysły zostają poddane pod głosowanie otwarte dla wszystkich  mieszkańców, które prowadzone jest na stronie IKEA.pl/dlaLublina.

Zapraszamy do głosowania wszystkich lublinian! Chcemy, by to właśnie oni, demokratycznie, zadecydowali o prezencie – zwycięskim „Projekcie w sąsiedztwie” – który najlepiej trafia w ich potrzeby i marzenia, a którego realizację będzie wspierać IKEA Lublin – przekonuje Agata Czachórska, Specjalista ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail w Polsce.

Zgodnie z regulaminem głosowania, każdy mieszkaniec Lublina, który ukończył 16 lat, może oddać jeden głos wybierając jeden projekt. Głosowanie potrwa do 23 kwietnia 2017 roku. Na początku kwietnia IKEA przygotuje również specjalne miejsce na Krakowskim Przedmieściu 55, w którym będzie można oddać swój głos bez konieczności posiadania dostępu do internetu.

Końcowymi etapami procesu wyboru prezentu będą: ogłoszenie zwycięskiego projektu i jego realizacja, na którą IKEA przeznaczy 100 tys. złotych.

Każdy z przedstawionych dzisiaj projektów ma duży potencjał i jest warty realizacji. Każdy z nich pokazuje również, jak można zmienić sąsiedztwo na jeszcze lepsze zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Teraz decyzja należy do mieszkańców. Jesteśmy bardzo ciekawi, który z nich wybiorą. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony IKEA.pl/dlaLublina, zapoznania się z finałowymi projektami oraz oddania swojego głosu – mówi Monika Kosińska, Dyrektor Sklepu IKEA Lublin.

Finałowe projekty to:
Cykel Lublin – Rower dla Lublina, zgłoszony przez Krzysztofa Kowalika. Głównym celem projektu jest zachęcanie do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower, dzięki poprawieniu umiejętności bezpiecznego poruszania się nim w ruchu ulicznym. Projekt zakłada przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów lubelskich szkół i warsztatów bezpiecznej jazdy rowerem dla mieszkańców. Uczestnicy zajęć otrzymają materiały edukacyjne, opaski odblaskowe i komplet oświetlenia rowerowego. By ułatwić uczniom parkowanie roweru, 100 bezpiecznych stojaków rowerowych zostanie zamontowanych przed lubelskimi szkołami. Cztery szkoły zostaną wyposażone w samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dodatkowo, dzięki realizacji projektu rozbudowana zostanie wypożyczalnia rowerów.

Wspólna Przestrzeń, zgłoszony przez Lubelską Kooperatywę Spożywczą. Projekt zakłada stworzenie Wspólnej Przestrzeni – miejsca pełnego kuszących smaków i aromatów. To pracownia tętniąca życiem i energią. Ma być wyjątkową kuchnią pełną zdrowych produktów, a także pomysłów i działań użytecznych dla wszystkich lublinian. To niekomercyjne miejsce spotkań, w którym będzie można rozwijać zainteresowania i realizować własne pomysły, a także uczestniczyć w warsztatach i wykładach z ekspertami dobrych praktyk społecznych i ekonomicznych. W ramach projektu w różnych miejscach Lublina organizowane będą również TuTargi, na których będzie można poznać lokalnych wytwórców i nabyć ich produkty. Nawiązując do chlubnej historii Lublina jako miasta wielu kultur, autorzy chcą również zorganizować cykl warsztatów „Lubelskie smaki świata”, podczas których cudzoziemscy sąsiedzi będą przybliżać zwyczaje i smakołyki swoich krajów, przygotowując je wspólnie z uczestnikami spotkań.

Samodzielnia - Lubelska Przestrzeń Kreatywna, zgłoszony przez Piotra Skrzypczaka, Pawła Cegiełko oraz Szymona Pietrasiewicza. W ramach projektu ma powstać kreatywna przestrzeń otwarta dla wszystkich mieszkańców Lublina o nazwie Samodzielnia. Będzie to kompleks dobrze wyposażonych pracowni: przestrzeń projektowa, warsztat stolarski, mechaniczno-elektryczny, drukarski, krawiecki i dekoratorski, a także stanowisko komputerowe z oprogramowaniem wspierającym projektowanie. Znajdzie się tam również miejsce dla dzieci, by też mogły same popróbować prac kreatywnych. Samodzielnia to również praktyczne warsztaty dla osób, które chcą zacząć przygodę z majsterkowaniem i upcyklingiem. Miejsce to będzie czynne 7 dni w tygodniu, korzystanie z niego będzie bezpłatne.

O IKEA
Celem IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2016 odwiedziło prawie 28 milionów osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Poland S.A., firma zbudowała i zarządza czterema parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Ponadto Grupa IKEA zainwestowała w sześć farm wiatrowych, dzięki czemu obecnie wytwarzamy tyle energii z odnawialnych źródeł, ile sami zużywamy na terenie Polski.

O Instytucie na rzecz Ekorozwoju 
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) od ponad 25 lat działa z sukcesami jako think-tank, czyli niezależna organizacja zajmująca się opracowywaniem ekologicznych idei i rozwiązań. Idziemy też krok dalej wdrażając wypracowane koncepcje. Nazywamy to formułą 4P: Pomysł, Promocja, Pilotaż, Praktyka. Stąd m.in. nasza obecność w projekcie IKEA, którego efekt będzie jak najbardziej rzeczywisty i widoczny.

Załączniki

Pobierz wszystkie

IKEA_PWS1.jpg

grafika | 889 KB

Pobierz
IKEA_PWS2.jpg

grafika | 729 KB

Pobierz
IKEA_PWS5.jpg

grafika | 660 KB

Pobierz
IKEA_PWS6.jpg

grafika | 843 KB

Pobierz
IKEA_PWS3.jpg

grafika | 742 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
IKEA zaprasza na spotkanie z autorami projektów społecznych dla Lublina

Już za tydzień, 29 marca, mieszkańcy Lublina będą mogli posłuchać na żywo autorów trzech pomysłów na „Projekt w sąsiedztwie”, a następnie oddać swój głos na jeden z nich. Prezentacje odbędą się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godzinie 16.30. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Sklep IKEA w Lublinie już otwarty

Dziesiąty sklep IKEA w Polsce i jedyny we wschodniej części kraju powitał dziś, 23 sierpnia, swoich pierwszych gości. Na otwarciu długo wyczekiwanego przez mieszkańców Lubelszczyzny sklepu szwedzkiej marki pojawiły się władze miasta, regionu i tysiące mieszkańców. IKEA przygotowała w tym dniu dla klientów specjalny program atrakcji.
Otwarcie sklepu IKEA w Lublinie już 23 sierpnia!

Otwarcie sklepu IKEA Lublin nastąpi już w środę, 23 sierpnia. Wyczekiwany przez mieszkańców Lublina i okolic dziesiąty sklep IKEA w Polsce i pierwszy we wschodniej części kraju powita gości już o godzinie 10:00. IKEA na dzień otwarcia przygotowała dla klientów specjalny program atrakcji. 
Doświadczenie IKEA w centrum Lublina

IKEA we współpracy z Agencją Warszawa stworzyła nowe unikalne miejsce w zabytkowej kamienicy w samym centrum Lublina. IKEA Po Sąsiedzku swoją działalność rozpoczęła cztery miesiące temu w związku z powstaniem nowego sklepu IKEA w Lublinie. Od tego czasu mieszkańcy miasta i okolic mogą w szwedzkiej, domowej przestrzeni poznać i doświadczyć IKEA, jeszcze przed otwarciem sklepu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.