IKEA Kraków zaprezentowała ponad 30 kuchni urządzonych na wzór istniejących pomieszczeń
Kopiuj tekst

IKEA Kraków zaprezentowała ponad 30 kuchni urządzonych na wzór istniejących pomieszczeń

Urządzając kuchnię, szukamy inspiracji w internecie, prasie branżowej, katalogach. Nic jednak nie zastąpi możliwości obejrzenia autentycznych pomieszczeń i podpatrzenia rozwiązań w nich zastosowanych. Okazuje się, że wcale nie musimy odwiedzać w tym celu znajomych czy sąsiadów. IKEA Kraków przeniosła bowiem do sklepu ponad 30 kuchni z istniejących mieszkań.

W nowym dziale mebli kuchennych IKEA Kraków o powierzchni ponad 250 m2 można zobaczyć realne rozwiązania z krakowskich i podkrakowskich domów. Znajdują się tu zarówno niewielkie kuchnie o powierzchni do 5 m2, jak i duże, takie powyżej 15 m2 czy nawet 30 m2, małe z wąskim przejściem i otwarte na salon. Można zajrzeć do kuchni mieszkańców nowych osiedli, kamienic, bloków z lat sześćdziesiątych, a także do pomieszczeń z wolnostojących domów czy bliźniaków. Każde wnętrze kuchenne zostało opisane i opatrzone planem pomieszczenia.

Trudne pomieszczenie nie istnieje 
Do sklepu przeniesiono m.in. niewielką kuchnię rodziny z małym dzieckiem, mieszkającej przy ul. Radzikowskiego, średniej wielkości kuchnię małżeństwa z długoletnim stażem, mieszkającego w bloku z wielkiej płyty na ul. Palacha oraz kuchnię połączoną z jadalnią na nowym osiedlu przy ul. Czyżewskiego. Można zajrzeć do kuchni należącej do młodej pary z Zabłocia o powierzchni niecałych 3 m2 i rodzinnego mieszkania w Woli Justowskiej z przestronną kuchnią o powierzchni ponad 3 m2. Każdy, kto uważa, że jego kuchnia jest trudna do urządzenia, powinien zobaczyć, z jakimi problemami borykało się młode małżeństwo z Prokocimia czy jak z wystającym kaloryferem i odpowietrznikami poradziła sobie para ze Skawiny.

 - Wiemy, że proces tworzenia wymarzonego wnętrza nie jest łatwy. Najczęstszymi problemami, jakie zgłaszają nam klienci są: nietypowe podłączenia wodno-kanalizacyjne oraz gazowe, wystające kaloryfery, piecyki oraz rury, krzywe ściany, zbyt nisko usytuowane parapety, a także niewielki metraż – wylicza Anna Śliwa, Interior Design Manager w IKEA Kraków. – W nowym dziale mebli kuchennych prezentujemy funkcjonalne rozwiązania tych problemów. Kuchnie mają zróżnicowane powierzchnie i kształty, a aranżacje które proponujemy są nie tylko praktyczne, ale też dostosowane do indywidualnych potrzeb i gustów klientów – dodaje Anna Śliwa.

Dobrym przykładem jest kuchnia o powierzchni 9 m2, należąca do mieszkającego w Modlniczce starszego małżeństwa. Para zafascynowana jest tradycyjnym stylem skandynawskim i w tym klimacie urządziła cały dom. Zdecydowali się więc na ciemnobrązowe blaty kontrastujące ze śmietankowymi frontami. Na ścianach zamiast płytek wyłożono odpowiednio zaimpregnowaną sosnową boazerię.

W kuchni ze Swoszowic pokazano z kolei pomysł na zabudowę całej ściany. Dla mieszkającej tu rodziny niezwykle ważna jest ekologia. Cała kuchnia utrzymana jest w stylu eko – od uprawy roślin i ziół po naturalne materiały. Połączenie czarnego frontu zrobionego z butelek PET z ciepłym laminatem jesionowym okalającym okno, tworzy wrażenie równowagi i wyważenia. Zmieściła się w niej zmywarka, wygodny zlew, duża lodówka w zabudowie i całkiem spory blat roboczy. Wnęka okienna została zagospodarowana na siedzisko do stołu.

Ciekawy układ ma kuchnia z kamienicy na krakowskim Kazimierzu.  Znajduje się w niej wiele kątów i wnęk, które udało się pomysłowo zagospodarować. Największa z nich stanowi spiżarkę z regałami. W drugiej wnęce umieszczono wysoką zabudowę z lodówką, piekarnikiem i mikrofalą oraz szafkami do przechowywania. Znajdziemy tu również kaloryfer przysłonięty przez wózek z szufladką. Mimo dużej ilości szafek, kuchnia nie wygląda ciężko, ponieważ jest w niej spora ilość przeszkleń odbijających światło.  

IKEA Kraków istnieje od 1998 roku. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych sklepów IKEA w Polsce. W międzynarodowym konkursie IKEA Store Award 2014, IKEA Kraków uznana została za jeden z 5 najlepszych sklepów IKEA na świecie. Ocenie poddawane były m.in. takie czynniki, jak: standardy pracy, niska rotacja pracowników, współpraca z lokalnymi dostawcami czy zadowolenie klientów. IKEA Kraków oferuje ponad 9 tys. produktów zlokalizowanych w 64 inspirujących wnętrzach. Ponadto posiada przestronną restaurację na 500 miejsc siedzących z bezpłatnym dostępem do Internetu, miejscem dla karmiącej mamy oraz strefą zabawy dla najmłodszych, a także bezpłatną bawialnię „Czarodziejski Las Smaland” z profesjonalną opieką dla dzieci w wieku 3-10 lat.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Powiązane artykuły
IKEA Kraków ma już 20 lat. Pamiętacie, jak robiło się zakupy pod koniec lat 90-tych?

Dziś praktycznie w każdym domu znajdziemy coś z IKEA. Ale w 1998 roku, gdy w Krakowie otwierano sklep tej sieci z wyposażeniem wnętrz, mało kto wiedział, co to jest szwedzki design. Ciekawość była tak ogromna, że pierwsi klienci pojawili się już 3 dni przed otwarciem. Rozbili namioty i nocowali przed sklepem. Pracownicy IKEA przynosili im klopsiki z restauracji.
Świetny wynik zbiórki w IKEA Kraków. Do karetek trafiło 4 000 pluszaków

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało właśnie świeży zapas pluszaków, które członkowie zespołów ratownictwa medycznego będą rozdawać poszkodowanym maluchom. W ramach zbiórki, już po raz piąty zorganizowanej przez IKEA Kraków, udało się zebrać aż 4 000 maskotek. Część
IKEA stawia stacje ładowania samochodów elektrycznych. Po Lublinie przyszła pora na Kraków

IKEA Kraków uruchomiła dwie bezpłatne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Każda obsłuży jednocześnie dwa pojazdy, czyli w tym samym czasie mogą ładować się cztery samochody. Wcześniej podobne punkty udostępniły swoim klientom sklepy IKEA we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Budowa stacji ładowania jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju sieci.
Ruszyła zbiórka pluszaków dla małych pacjentów

IKEA Kraków już po raz piąty organizuje zbiórkę pluszaków dla dzieci przewożonych karetkami. Maskotki pomogą ratownikom nawiązać kontakt z maluchami i wykonać odpowiednie czynności medyczne. Akcja potrwa do 23 grudnia br.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.