Energia słoneczna dla szkoły w twojej gminie!

Energia słoneczna dla szkoły w twojej gminie!

Produkowanie własnej, czystej energii na potrzeby gminnej szkoły – z IKEA to możliwe! Firma ogłasza konkurs na najciekawszy program edukacji ekologicznej -  “Najlepsza szkoła pod słońcem”. Do wygrania instalacja fotowoltaiczna o wartości do 35 tys. złotych, wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją. W konkursie zostanie nagrodzonych aż 6 szkół w wybranych gminach!

Celem konkursu „Najlepsza szkoła pod słońcem” jest propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Szkoły mają za zadanie zaplanować program edukacji ekologicznej uwzględniającej elementy zrównoważonego życia w domu i wykorzystania energii odnawialnej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018.

Najlepszy program edukacji ekologicznej to taki, który:
 • wyjaśnia pojęcia zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej,
 • kompleksowo uwzględnienie elementy prowadzenia zrównoważonego życia w domu,
 • przedstawia możliwości wykorzystania OZE dla zrównoważonego życia w domu,
 • jest realizowany zgodnie z harmonogramem,
• angażuje osoby spoza społeczności szkolnej.

Instalacja fotowoltaiczna to system, który pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, umożliwiając wytwarzanie energii w sposób bezemisyjny. Zastosowanie tego systemu w budynkach szkół pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Chcemy pokazać dzieciom i społecznościom lokalnym, że korzystne rozwiązania ekologiczne są w zasięgu każdego z nas - mówi Mariusz Podgórski, Kierownik ds. Energii i Klimatu, IKEA Retail.

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Asortyment IKEA aktualnie oferuje dziesiątki przystępnych cenowo produktów i rozwiązań umożliwiających bardziej zrównoważone i zdrowe życie w domu m.in.: energooszczędne oświetlenie w technologii LED, perlatory kuchenne i łazienkowe ograniczające zużycie wody, sprzęty AGD wysokich klas energetycznych. W 2017 roku IKEA wprowadziła do swojej oferty możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznych dla domu.

Za sprawą naszych produktów i rozwiązań staramy się pozytywnie wpływać na zachowania 
i postawy Polaków, aby pomóc im oszczędzać i żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Szczególnie zależy nam na tworzeniu lepszych warunków życia dla ludzi i społeczności, 
w otoczeniu których bezpośrednio działamy - zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

Konkurs adresowany jest do szkół z gmin, z terenów, na których znajdują się farmy wiatrowe IKEA, tj. gmin: Abramów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Michów, Rymanów i Wróblew. Do udziału w konkursie należy się zgłosić do 15 grudnia 2017 roku, do godz. 16:00 poprzez przesłanie wypełnionego zgłoszenia wraz z załączoną propozycją programu edukacji ekologicznej na adres: konkurs@najlepszaszkolapodsloncem.pl.

Wyniki konkursu będą ogłoszone w czerwcu 2018 roku. Więcej informacji o warunkach konkursu i harmonogram znajduje się w regulaminie konkursu.

Odnawialne źródła energii w IKEA

IKEA inwestuje na świecie w technologie fotowoltaiczne od 20 lat. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkują one łącznie tyle energii, ile zużywają wszystkie budynki sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne w kraju. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd  Agunnaryd).

O IKEA
Celem IKEA jest  tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre  wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o  zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive. IKEA  jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą.  Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów, które w roku  finansowym 2017 odwiedziło ponad 28 milionów osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Polska S.A., firma zbudowała i zarządza czterema centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa  Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne,  które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji,  Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu szkoły<br>

Instalacja fotowoltaiczna na dachu szkoły

Farma wiatrowa<br>

Farma wiatrowa

Załączniki

Pobierz wszystkie

REGULAMIN Najlepsza Szkola pod Sloncem_17-11-07.pdf

pdf | 225 KB

Pobierz
Aneks do REGULAMINU KONKURSU.pdf

pdf | 93,5 KB

Pobierz
Załącznik nr 3 - Oświadczenie uczestnika _07.11.2017.docx

docx | 71,1 KB

Pobierz
Załącznik nr 2 - Formularz zgłoszeniowy konkursu.docx

docx | 68,7 KB

Pobierz
Załącznik nr 1 - Lista szkół.pdf

pdf | 288 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
IKEA stawia stacje ładowania samochodów elektrycznych. Po Lublinie przyszła pora na Kraków

IKEA Kraków uruchomiła dwie bezpłatne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Każda obsłuży jednocześnie dwa pojazdy, czyli w tym samym czasie mogą ładować się cztery samochody. Wcześniej podobne punkty udostępniły swoim klientom sklepy IKEA we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Budowa stacji ładowania jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju sieci.
30 minutowa przerwa obiadowa? To możliwe!Raport „Szkoła niemarnowania jedzenia”

2/3 dorosłych Polaków uważa, że w szkołach marnowane jest jedzenie, ale czy dajemy dzieciom szansę, by jadły rozsądnie? Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności, 20 minutowa przerwa obiadowa jest za krótka, aby uczniowie mogli w spokoju zjeść posiłek, dlatego zostawiają jedzenie na talerzach. Eksperci przekonują, że wydłużenie przerwy o 10 minut, a nawet już o 5, pozwoli ograniczyć marnowanie żywności.
Panele fotowoltaiczne w 2017 roku w ofercie sklepów IKEA

IKEA po osiągnięciu niezależności energetycznej w Polsce, podejmuje kolejne inicjatywy w obszarze strategii zrównoważonego rozwoju. W przyszłym roku w ofercie każdego sklepu IKEA, znajdą się panele fotowoltaiczne.
Piknik Zielonej Energii w Gizałkach

W niedzielę 19 czerwcaw Nowej Wsi w gminie Gizałki odbył się Piknik Zielonej Energii.Wydarzenie dostarczyło uczestnikom wiele ekologicznych atrakcji, niezwykłych eksperymentów i doświadczeń, a przede wszystkim mnóstwo wspaniałej zabawy. Organizatorami tej niecodziennej imprezy była IKEA - właściciel znajdującej się na terenie gminy farmy wiatrowej oraz MARTIFER Renewables - jej operator.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.