IKEA zwraca uwagę na zagrożenia, jakie powoduje zanieczyszczone powietrze w naszych domach

IKEA zwraca uwagę na zagrożenia, jakie powoduje zanieczyszczone powietrze w naszych domach

Opublikowany

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o smogu w miastach. Jednak nadal nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie stanowi zanieczyszczone powietrze wewnątrz naszych domów – tak wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez IKEA, obejmującego również Polskę. Tymczasem okazuje się, że jest ono bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a w niektórych regionach poziom szkodliwych substancji wewnątrz pomieszczeń jest nawet pięciokrotnie wyższy niż na zewnątrz.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza może być przyczyną chorób serca, układu oddechowego, udarów czy nowotworów, skracając przy tym średnią długość życia mieszkańca Europy o 9 miesięcy. Zanieczyszczone powietrze na zewnątrz jest przyczyną około 3 milionów zgonów, natomiast przez zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń umiera aż o połowę więcej ludzi - kolejne 4,3 mln[1].

W IKEA chcemy, aby każdy miał zapewnione lepsze, co oznacza również zdrowsze, warunki życia w domu. Zanieczyszczenie powietrza stanowi jedno z największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, dlatego IKEA zdecydowała się zbadać, co ludzie wiedzą i myślą na temat tego problemu oraz jakie są ich potrzeby i oczekiwania, jeżeli chodzi o czyste powietrze. Dzięki temu łatwiej będzie nam zmierzyć się z nadchodzącymi wyzwaniami w tym obszarze
– wyjaśnia Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

Badanie pt. „Clean Air Survey” [2] zostało przeprowadzone razem z londyńską agencją Crowd DNA w siedmiu krajach: Indiach, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Dzięki połączeniu metod jakościowych i modeli analitycznych, udało się poznać prawdziwe podejście ludzi do kwestii zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na codzienne życie. Ponadto, aby jeszcze lepiej zrozumieć problem, w badaniu uwzględniono również analizę materiałów źródłowych oraz wywiady z 18 specjalistami w tej dziedzinie.

Polska Chinami Europy 

W Polsce temat jakości powietrza jest szczególnie istotny, jako że jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Według obliczeń WHO, z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń do powietrza rocznie umiera nawet 45 tys. mieszkańców naszego kraju. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez IKEA, Polacy wykazują się dosyć wysoką świadomością zagrożeń związanych ze smogiem. Jednak nie dostrzegają analogicznego problemu w pomieszczeniach, mimo że wiele osób nadal gotuje posiłki na kuchenkach gazowych i ogrzewa domy, używając paliw stałych, takich jak drewno czy węgiel.

IKEA dba o planetę i o jakość powietrza w domu

 Realizując globalną strategię zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive[3], IKEA od lat podejmuje działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. 6 farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie naszego kraju produkuje więcej energii elektrycznej, niż zużywają wszystkie budynki należące do Grupy IKEA w Polsce (sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne). W kwietniu zeszłego roku do oferty wprowadzono kompletne instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają mieszkańcom domów jednorodzinnych na produkcję czystej energii na własne potrzeby.

 IKEA od dawna również zachęca i inspiruje do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia. Zaangażowanie w akcje antysmogowe jest częścią kampanii pod hasłem „IKEA. Dla ciebie, dla domu, dla planety” prowadzonej od lutego 2017 roku. W sklepach i biurach firmy przeprowadzono szkolenia na temat smogu, a pracownicy IKEA, będący przedstawicielami poszczególnych jednostek, otrzymali mobilne czujniki smogu (pyłomierze). Ponadto, Ambasadorki kampanii, wybrane spośród pracowników sklepów IKEA, zachęcają innych do podejmowania antysmogowych wyzwań i obalają powszechne mity, jak np. twierdzenie, że smog widać lub że występuje tylko w dużych miastach.

Każdy o smogu słyszał, większość odczuła jego negatywne skutki. Mieszkam z rodziną w Rudzie Śląskiej, 8 km od Katowic, gdzie smog co ro roku przekracza dopuszczalne wartości. Walkę ze smogiem warto rozpocząć w swoich domach i zaangażować w nią bliskich – mówi Karolina Szebiela, Ambasadorka z IKEA Katowice.

Firma oferuje szereg produktów i rozwiązań, które umożliwiają poprawę jakości powietrza w domu. Zastąpienie kuchenki gazowej płytą indukcyjną pozwala uniknąć już podstawowych zanieczyszczeń, zwłaszcza w połączeniu ze sprawnym okapem. Rośliny doniczkowe to naturalne filtry dezaktywujące wiele szkodliwych substancji, takich jak np. dym papierosowy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://www.ikea.com/pl/pl/dlaplanety/air.html. 

[1] P. Warczyński, Zrównoważone miasta – Polska w zdrowej atmosferze 2030, w: Zrównoważone miasta. Życie w zdrowej atmosferze, Warszawa, Global Compact Poland, 2016.
[2] press.ikea.se/wp-content/uploads/2018/02/IKEA-CLEAN-AIR-SURVEY_FINAL.pdf.
[3] http://www.ikea.com/ms/pl_PL/pdf/reports-downloads/sustainability-strategy-people-and-planet-positive.pdf 

O IKEA

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów i zarządza pięcioma centrami handlowymi poprzez IKEA Centres Polska. Zlokalizowane w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatruje 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i wschodniej. Do Grupy IKEA w Polsce należy również sześć farm wiatrowych, które zapewniają jej niezależność energetyczną.

W roku finansowym 2017 ponad 28 mln osób odwiedziło sklepy IKEA, a strona www.IKEA.pl odnotowała ok. 91 mln wizyt.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

IKEA CLEAN AIR SURVEY_Badanie_ globalne_IKEA JAKOSC POWIETRZA-2018.pdf

pdf | 14,2 MB

Pobierz
HPR_IKEA_Backgrounder_ SMOG_2018_02_20.pdf

pdf | 281 KB

Pobierz
HPR_IKEA_ SMOG IP_2018_02_20.pdf

pdf | 314 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nowy rok szkolny we Wróblewie, Tomicach i Rudnie z fotowoltaiką od IKEA

temu

Szkoła Podstawowa we Wróblewie, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Tomicach oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Niećko w Rudnie rozpoczynają rok szkolny z nową energią, której źródłem jest słońce. Placówki wygrały instalację fotowoltaiczną w konkursie „Najlepsza szkoła pod słońcem”, organizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy. Nagrodę przekazano laureatom i wkrótce będzie produkować zieloną energię na potrzeby placówki.
Nowa instalacja fotowoltaiczna od IKEA przysłuży się potrzebującym w Słupsku

temu

Instalacja fotowoltaiczna od IKEA została zainstalowana na dachu ośrodka dla bezdomnych w Słupsku prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Uroczyste uruchomienie instalacji odbyło się 30 sierpnia 2018. Inwestycja w produkcję energii odnawialnej na budynku należącym do Miasta jest wynikiem współpracy między firmą IKEA a Słupskiem w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Program Food Waste Watcher, czyli jak IKEA zapobiega marnowaniu żywności. Wstępne wyniki robią wrażenie.

temu

Każdego roku w Polsce wyrzuca się aż 9 mln ton jedzenia. IKEA od kilku lat szuka sposobów na ograniczenie marnowania żywności w swoich sklepach. Dzięki programowi Food Waste Watcher w Polsce w ciągu półtora roku udało się zapobiec wyrzuceniu aż 18 ton jedzenia. Odpowiada to ponad 40 tys. posiłków, wartym w sumie ponad 270 tys. złotych.
SPS RIPOSTA aktywnie pomaga młodzieży dzięki wsparciu IKEA

temu

Rozwijanie umiejętności, zainteresowań i zdolności. To wszystko odbywa się w ramach programu „Pozytywni na START”, którego celem jest przeciwdziałanie uzależnieniom i eksperymentowaniu z używkami wśród młodzieży. Program wsparła IKEA w ramach grantu „Zabawa to Poważna sprawa”.