Niech żyje zrównoważony dom – praktyczne wskazówki od IKEA dla każdego
Niech żyje zrównoważony dom  – praktyczne wskazówki od IKEA dla każdego

Niech żyje zrównoważony dom – praktyczne wskazówki od IKEA dla każdego

Opublikowany

Prawie 2/3 Polaków martwi się zachodzącymi na świecie zmianami klimatycznymi i jest gotowa coś w tej sprawie zrobić, jak wynika z badania Globescan dla IKEA. Z okazji przypadającego 5 czerwca Światowego Dnia Środowiska, IKEA oddaje w ich ręce przewodnik „IKEA. Dla Ciebie, dla domu, dla planety – Niech żyje zrównoważony dom!” pełen praktycznych wskazówek, jak żyć w bardziej świadomy, ekologiczny sposób, dbając przy tym o zdrowie i zasobność portfela. Przewodnik został stworzony przez samych pracowników firmy, którzy przez ponad rok dokonywali zmian w swoich domach pod okiem specjalistów. Publikacja do pobrania z: www.IKEA.pl/dlaPlanety 

Program „IKEA. Dla Ciebie, dla domu, dla planety” jest odpowiedzią na aktualne wyzwania środowiskowe, biznesowe i konsumenckie. Aby lepiej zrozumieć zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich kilku lat, IKEA przeprowadziła szerokie badanie świadomości konsumenckiej – zrealizowano je w 2017 roku, na próbie 14 tysięcy osób, w 14 krajach, w tym w Polsce [1].
Aż 65% Polaków nie tylko zdaje sobie sprawę z zachodzących na świecie zmian klimatycznych, ale też jest nimi zaniepokojona. Coraz więcej osób deklaruje chęć zmiany swoich zachowań na bardziej przyjazne dla środowiska, lepsze dla zdrowia i korzystniejsze z perspektywy domowego budżetu. Jak wynika z badania, Polacy należą do grupy konsumentów, którą cechuje wyjątkowo pozytywne nastawienie i umiejętność działania w sposób ukierunkowany i sprzyjający zmianom. Głównymi czynnikami motywującymi są kwestie zdrowotne oraz finansowe. Innym, nie mniej ważnym powodem, jest troska o świat, w którym będą żyły przyszłe pokolenia – takimi pobudkami kieruje się aż 54% badanych Polaków.
Aby zadbać o przyszłość następnych pokoleń i stan środowiska, poza podjęciem globalnych wyzwań gospodarczych, potrzebna jest radykalna zmiana naszego stylu życia na bardziej oszczędny i ekologiczny. Temat ten jest szczególnie ważny w Polsce, gdzie mierzymy się z dotkliwym problemem zanieczyszczenia powietrza, a energia jest wciąż pozyskiwana głównie ze źródeł nieodnawialnych. Nasze badania pokazały, że Polacy świetnie radzą sobie z ekologią jeśli chodzi o podejście do korzystania z rzeczy używanych, naprawiania ich, czy oszczędzania energii, ale wciąż mamy problem z marnotrawstwem jedzenia, czy chociażby nawykiem używania jednorazówek – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.
Badanie [2] wykazało, że Polacy czuliby się bardziej zmotywowani do działania, gdyby otrzymali gotowe i konkretne porady, co i jak mogą zrobić. Chcą mieć pewność, że proponowane rozwiązania sprawdzą się w polskich warunkach, będą wiązać się z oszczędnościami, a wprowadzenie ich w życie nie będzie trudne. Bez tego, w porównaniu z mieszkańcami innych krajów, czują się bardzo zdemotywowani do działania (35% badanych). 
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, IKEA przygotowała publikację „IKEA. Dla Ciebie, dla domu, dla planety. Niech żyje zrównoważony dom!” zawierającą praktyczne porady i inspiracje, jak odpowiedzialnie prowadzić gospodarstwo domowe. Aby mieć pewność, że wskazówki zawarte w publikacji będą rzetelne i naprawdę skuteczne, IKEA zaprosiła do współpracy najlepszych testerów – swoich pracowników. Książka jest bezpłatna i dostępna do pobrania na stronie www.IKEA.pl/dlaPlanety.

Rekrutacja na Ambasadorów eko-życia

Pracownicy sklepów IKEA zostali w ramach programu zaproszeni do udziału w konkursie. Nagrodami dla zwycięzców były instalacje fotowoltaiczne oraz cała gama produktów IKEA ułatwiających zrównoważone prowadzenie gospodarstwa domowego. Wśród 11 zwycięzców, Ambasadorów programu, znalazły się osoby szczególnie zaangażowane w temat ekologicznego prowadzenia domu i chcące inspirować innych do zmian na rzecz środowiska. Dzieląc się na bieżąco z innymi pracownikami efektami swoich wyzwań i wprowadzonych nowych, proekologicznych rozwiązań, Ambasadorzy  pomogli stworzyć zewnętrzną platformę wiedzy na www.IKEA.pl/dlaPlanety.
Podzieliliśmy naszą publikację o eko-życiu na rozdziały odpowiadające poszczególnym pomieszczeniom domu. Dzięki temu, w zależności od potrzeby, można szybko sięgnąć do sprytnych patentów do wykorzystania w kuchni, łazience, domowym biurze, ogrodzie i balkonie, pokoju dziennym, pokoju dla dziecka czy sypialni. Znajdziemy tam odpowiedzi na pytania o to, jaka jest zależność między temperaturą w mieszkaniu a dywanem, dlaczego warto odkurzać spirale z tyłu lodówki, czy 33 to idealna liczba ubrań na wiosnę, a także wiele innych kwestii – mówi Magdalena Betin, lider projektu „IKEA. Dla ciebie, dla domu, dla planety”, IKEA Retail w Polsce.

Zielona Wstążka #DlaPlanety

Publikacja przewodnika „IKEA. Dla Ciebie, dla domu, dla Planety – Niech żyje zrównoważony dom!” z okazji 5 czerwca, czyli Światowego Dnia Środowiska, wpisuje się w kampanię „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, której celem jest zwiększanie świadomości Polaków na temat zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych oraz zaproponowanie prostych sposobów na przeciwdziałanie temu zjawisku.
Czy nasze codzienne decyzje mogą mieć wpływ na stan środowiska naturalnego? Tak, a na początek wystarczą niewielkie zmiany w nawykach, takie jak segregowanie odpadów czy korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku. To ważne w obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia plastikiem – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, organizatora kampanii. - Ekologiczne zobowiązania to jeden z elementów kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”. W podjęciu konkretnych zobowiązań pomoże formularz dostępny od 5 czerwca br. na stronie internetowej DlaPlanety.pl
Wszystkich, którym leży na sercu dobro środowiska, własne zdrowie i zasobność portfela, zapraszamy do podjęcia ekologicznych zobowiązań na stronie kampanii DlaPlanety.pl, a po praktyczne i sprawdzone porady – do przewodnika dostępnego na www.IKEA.pl/dlaPlanety.

[1] “Consumer Action on Climate Change”, Badanie na 14 rynkach krajowych, GlobeScan dla IKEA, 2017
[2] “Consumer Action on Climate Change”, Badanie na 14 rynkach krajowych, GlobeScan dla IKEA, 2017   

O IKEA

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów i zarządza pięcioma centrami handlowymi poprzez IKEA Centres Polska. Zlokalizowane w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatruje 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy IKEA w Polsce należy również sześć farm wiatrowych, które zapewniają jej niezależność energetyczną.

W roku finansowym 2017 ponad 28 mln osób odwiedziło sklepy IKEA, a strona www.IKEA.pl odnotowała ok. 91 mln wizyt.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Niech żyje zrównoważony dom - IKEA informacja prasowa.docx

docx | 303 KB

Pobierz
Ikea_Zrównoważony_dom.jpg

grafika | 1,49 MB

Pobierz
IKEA. Dla Ciebie. Dla Domu. Dla Planety.png

grafika | 83,2 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Program grantowy IKEA „Zabawa to poważna sprawa” – w tym roku w temacie zmian klimatu

temu

4 listopada 2018 roku rozpocznie się druga edycja konkursu grantowego IKEA dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, które na co dzień wspierają dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym. Konkurs jest częścią międzynarodowej kampanii IKEA „Zabawa to poważna sprawa”. Zgłoszenia do udziału przyjmowane będą do 16 listopada br. W tej edycji kluczowe jest zaangażowanie organizacji w edukację ekologiczną, w szczególności wokół tematyki zmian klimatu.
Nowy rok szkolny z fotowoltaiką od IKEA

temu

Sześć polskich szkół rozpoczęło rok szkolny z nową energią wytwarzaną ze słońca. Placówki wygrały instalacje fotowoltaiczne w konkursie „Najlepsza szkoła pod słońcem”, organizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy. We wrześniu odbyło się uroczyste przekazanie nagród w zwycięskich szkołach.
Nowa instalacja fotowoltaiczna od IKEA przysłuży się potrzebującym w Słupsku

temu

Instalacja fotowoltaiczna od IKEA została zainstalowana na dachu ośrodka dla bezdomnych w Słupsku prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Uroczyste uruchomienie instalacji odbyło się 30 sierpnia 2018. Inwestycja w produkcję energii odnawialnej na budynku należącym do Miasta jest wynikiem współpracy między firmą IKEA a Słupskiem w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Program Food Waste Watcher, czyli jak IKEA zapobiega marnowaniu żywności. Wstępne wyniki robią wrażenie.

temu

Każdego roku w Polsce wyrzuca się aż 9 mln ton jedzenia. IKEA od kilku lat szuka sposobów na ograniczenie marnowania żywności w swoich sklepach. Dzięki programowi Food Waste Watcher w Polsce w ciągu półtora roku udało się zapobiec wyrzuceniu aż 18 ton jedzenia. Odpowiada to ponad 40 tys. posiłków, wartym w sumie ponad 270 tys. złotych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.