Program Food Waste Watcher, czyli jak IKEA zapobiega marnowaniu żywności. Wstępne wyniki robią wrażenie.

Program Food Waste Watcher, czyli jak IKEA zapobiega marnowaniu żywności. Wstępne wyniki robią wrażenie.

Opublikowany

Każdego roku w Polsce wyrzuca się aż 9 mln ton jedzenia. IKEA od kilku lat szuka sposobów na ograniczenie marnowania żywności w swoich sklepach. Dzięki programowi Food Waste Watcher w Polsce w ciągu półtora roku udało się zapobiec wyrzuceniu aż 18 ton jedzenia. Odpowiada to ponad 40 tys. posiłków, wartym w sumie ponad 270 tys. złotych.

Marnotrawienie żywności wciąż pozostaje dużym problemem w Polsce. Według danych z ostatniego raportu Kantar MillwardBrown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, co trzeci Polak czy Polka wyrzuca jedzenie[1]. Najczęściej wyrzuca się pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Powody są różne – 34% respondentów przyznało się, że przegapiło termin przydatności do spożycia, a 15% badanych osób wyrzuca jedzenie, bo robi zbyt duże zakupy. Istotnym problemem jest również marnowanie żywności po stronie produkcji w gastronomii. 
Infografika.jpg
Program Food Waste Watcher to globalna inicjatywa Grupy IKEA mająca na celu redukcję odpadów żywnościowych na etapie przygotowania posiłków dla klientów.

- W IKEA uważamy, że nie powinno się marnować jedzenia, szczególnie w czasach kiedy nadal wiele krajów boryka się z problemem głodu. Aby zredukować odpady żywnościowe w naszych sklepach, wprowadziliśmy program Food Waste Watcher. Inicjatywa ta pomogła w uzmysłowieniu pracownikom skali problemu oraz w znalezieniu bezpośrednich przyczyn marnowania żywności - mówi Mirosław Forycki, Country Food Manager, IKEA Retail Polska.

W Polsce do programu Food Waste Watcher najpierw przystąpiły sklepy IKEA w Jankach oraz w Łodzi. Stało się to już w lutym 2017. Osiem pozostałych placówek dołączyło w marcu 2018 roku. Globalnie inicjatywa IKEA wystartowała w grudniu 2016 roku i w okresie do maja 2018 roku udało się zaoszczędzić prawie 640 tys. kg żywności w 169 sklepach IKEA, co odpowiada ponad 1 420 000 posiłków o wartości przekraczającej 2,991 mln euro.

Ważenie, raportowanie i analizowanie – jak to działa? 

Pierwszym krokiem na drodze do ograniczenia marnowania żywności jest rzetelne rejestrowanie wytwarzanych odpadów. Pracownicy kuchni w restauracjach i bistro IKEA najpierw w specjalnym pojemniku ważą jedzenie, które zamierzają wyrzucić. Następnie na ekranie dotykowym wyszukują produkt oraz kategorię określającą przyczynę jego wyrzucenia, na przykład nieprawidłowe przechowywanie, nadprodukcja ze względu na źle oszacowane zapotrzebowanie, błędy czy wypadki.

Raport generowany przez specjalny system pokazuje najczęstsze przyczyny marnowania żywności oraz koszt i wagę wyrzuconego jedzenia. Dzięki temu można zapobiec wytwarzaniu dużej ilości odpadów, na przykład poprzez zoptymalizowanie produkcji.

- Program Food Waste Watcher uświadomił nam przede wszystkim, ile jedzenia tak naprawdę wyrzucamy, a także jaki jest tego koszt. Prowadzi to do bardziej efektywnego przygotowywania posiłków w restauracjach i bistro IKEA. Ten system rejestrowania i analizowania przyczyn oraz skutków marnowania żywności jest bardzo wygodny. Cieszymy się, że nasi pracownicy mają coraz większą świadomość na temat niemarnowania żywności, co pozwala z każdym kolejnym dniem wyrzucać znacznie mniej jedzenia – mówi Marcin Chybowski, Food Safety and Sustainability Specialist, IKEA Retail w Polsce.

Wszystkie odpady żywnościowe pochodzące ze sklepów IKEA w Polsce od wielu lat są oddzielnie sortowane i przekazane wyspecjalizowanym firmom odpadowym. Resztki żywności są przerabiane na biogaz, oleje posmażalnicze na biodiesel.

IKEA inspiruje także swoich klientów 

IKEA kontynuuje program Food Wast Watcher, ponieważ postawiła sobie za cel redukcję odpadów żywnościowych o połowę do 2020 roku. Dodatkowo, firma chce inspirować swoich klientów do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia. Od wiosny bieżącego roku w czterech sklepach IKEA w różnych krajach zbiera się dane dotyczące odpadów żywnościowych, tych generowanych już po zakupie posiłku przez klienta. Na podstawie pozyskanych informacji IKEA planuje przygotować  pilotaż ograniczenia odpadów wytwarzanych bezpośrednio przez konsumentów.

IKEA proponuje swoim klientom wiele produktów, umożliwiających prowadzenie bardziej zrównoważonego życia, jak na przykład pojemniki pozwalające dłużej przechowywać jedzenie. Ponadto na stronie internetowej IKEA.pl/dlaPlanety klienci znajdą mnóstwo wskazówek i podpowiedzi, jak prowadzić bardziej zrównoważone życie.

[1] http://bzsos.pl/wp-content/uploads/2016/04/Nie-marnuj-jedzenia_2017.pdf

O IKEA 

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy  i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi.  Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły  wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w  zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People &  Planet Positive.

Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów (w drugiej połowie br. otworzy jedenasty w centrum handlowym Blue City) i zarządza pięcioma centrami handlowymi poprzez IKEA  Centres Polska. Zlokalizowane w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego  Centrum Dystrybucji zaopatruje 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i  Wschodniej. Do Grupy IKEA w Polsce należy również sześć farm wiatrowych,  które zapewniają jej niezależność energetyczną. W roku finansowym 2017 ponad 28 mln osób odwiedziło sklepy IKEA, a stronawww.IKEA.pl odnotowała ok. 91 mln wizyt.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Infografika.jpg

grafika | 582 KB

Pobierz
IKEA_Waste_Watcher.jpg

grafika | 193 KB

Pobierz
IKEA. Waste Watcher_ 2018-07-26.pdf

pdf | 352 KB

Pobierz
IKEA. Waste Watcher_ 2018-07-26.docx

docx | 42,2 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
20 nowych uczestników zajęć sportowych w ramach konkursu grantowego IKEA "Zabawa to poważna sprawa"

temu

"Sport to zdrowie" - właśnie się o tym przekonują nowi uczestnicy projektu "Mamo! Idę na boisko" realizowanego przez Fundację Akademię Sportu PRO-AM.
W ramach nowej strategii zrównoważonego rozwoju IKEA wycofa plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji

temu

Publikując „People & Planet Positive”, IKEA ogłosiła nowe zobowiązania na rzecz społeczeństw i środowiska. Poprzez swoje działania IKEA pragnie ułatwiać ludziom prowadzenie zdrowego i ekologicznego stylu życia, przeciwdziałać zmianom klimatu oraz przyczyniać się do zmiany myślenia o odpadach zmierzając w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym. Dokument zawiera konkretne zadania, które IKEA zobowiązała się zrealizować do 2030 roku.
Majsterkowanie, survival, ekologia. Ruszają zajęcia dofinansowane przez IKEA

temu

WĘDKA rozszerza swoją propozycję zajęć o m.in. warsztaty ze zdrowego stylu życia, ekologii czy majsterkowania. Stowarzyszenie może to zrobić dzięki zwycięstwu w konkursie grantowym IKEA.
Zabawa to poważna sprawa – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży uchodźczej na warszawskim Targówku

temu

„Przystanek Świetlica” będzie działać dalej. Fundacja dla Wolności, zwyciężając w konkursie grantowym IKEA, zapewniła sobie ciągłość prowadzonych działań.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.