Młodzi liderzy programu stypendialnego „Na Rodzinę Można liczyć” na rzecz lokalnych społeczności

Młodzi liderzy programu stypendialnego „Na Rodzinę Można liczyć” na rzecz lokalnych społeczności

Published

W tegorocznej, IV już edycji programu „Na Rodzinę Można Liczyć”, organizowanego przez IKEA we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, 150 uczniów otrzymało roczne stypendia o łącznej wartości 300 000 zł. Po raz pierwszy przyznano także dodatkowe granty na realizację lokalnych projektów społecznych. Od początku istnienia programu, na wspieranie rozwoju aktywnych, odpowiedzialnych społecznie młodych ludzi przeznaczono już ponad milion złotych.

„Na Rodzinę Można Liczyć” to program stypendialny, który wspiera uczniów w rozwoju ich pasji i zainteresowań. W tegorocznej edycji po raz pierwszy, dzięki dodatkowym grantom, stypendyści mieli okazję wykazać się jako liderzy lokalnych inicjatyw społecznych. Zrealizowali w sumie pięć projektów grantowych.

Młodzi liderzy wzorem dla lokalnych społeczności

Patrycja z Sieciechowa wspólnie z mieszkańcami postanowiła zadbać o ochronę środowiska w swoim regionie. W ramach projektu „Bliżej ekologii” pozbyli się elektrośmieci i wymienili je na pomoce edukacyjne i nowe drzewka, które następnie posadzili wokół szkoły. Z kolei Sylwia z Rucianego-Nidy stanęła na czele teamu z Zespołu Szkół Leśnych, który w ramach projektu „Zielona klasa - szkolny ogród leśny miejscem edukacji ekologicznej” przekuł szkolną wiedzę w praktykę. Oprócz pielęgnacji roślin, uczą się tu współpracy w grupie, obowiązkowości i odpowiedzialności za wspólny projekt. W Dębnie trzy uczennice gimnazjum zmotywowały 150 mieszkańców do udziału we wspólnym projekcie „Zdrowe życie, fajne życie, Twoje życie - rusz się Człowieku”. Zorganizowano tam wyjątkowo aktywizującą zabawę - zajęcia z samoobrony i fitnessu, w których uczestniczyli zarówno najmłodsi z przedszkola i szkół, jak i starsi. Odbyły się także podchody dla młodzieży szkolnej i warsztaty piękna dla mieszkanek miasta.
O najstarszych mieszkańców swojego miasta zadbał Patryk z Zakliczyna, który wraz z innymi uczniami zorganizował międzypokoleniowe zajęcia w Domu Pogodnej Jesieni pod hasłem „Młodzi dla seniorów, seniorzy dla młodych”. Alan z Wałbrzycha wraz ze swoim zespołem w ramach projektu „Wspólne haftowanie - Słodkie wypiekanie”, zorganizował natomiast zajęcia dla podopiecznych Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

„W programie wyróżniamy uczniów, którzy nie tylko osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, ale przede wszystkim angażują się społecznie. Tym razem postanowiliśmy dać im szansę rozwoju, a także stworzyć okazję, aby faktycznie przyczynili się do poprawy jakości życia w swojej okolicy – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce. - Stypendyści wykazali się niezwykłym zaangażowaniem. W swoich projektach mierzyli się między innymi z problemem samotności osób starszych, zanieczyszczenia środowiska oraz braku dostępu do rozrywki dla młodych ludzi. Udowodnili, że znają lokalne potrzeby i chętnie biorą sprawy w swoje ręce.”

„Na Rodzinę Można Liczyć”

Program stypendialny „Na Rodzinę Można Liczyć” organizowany jest od pięciu lat. Środki zbierane są co roku podczas akcji organizowanej wśród klientów IKEA, podczas której za każde okazanie karty IKEA FAMILY przy kasie firma przekazuje 50 groszy na Fundusz Stypendialny. W ciągu czterech edycji zebrano łącznie 1 097 679 zł. Fundusze te zostały przeznaczone na stypendia dla 549 najlepszych uczniów ze 171 szkół partnerskich w całej Polsce, których sytuacja życiowa nie pozwala na pełny dostęp do edukacji pozaszkolnej i rozwój talentów.

„Ten program uświadamia jak wielka jest skala problemu i jak wiele młodych osób nie ma dostępu do narzędzi, które umożliwiłyby im lepszy start w przyszłość. Uczniowie przeznaczali otrzymane środki na cele edukacyjne i realizację swoich marzeń i pasji. Dotychczas, wspólnie z IKEA, udało nam się pomóc ponad pięciuset uczniom, ale marzymy, aby jak najwięcej młodych ludzi miało takie same szanse, żeby się rozwijać. To nasz cel na kolejne edycje.” – mówi Jolanta Michalewicz, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Kolejna, 5. edycja programu, którą zainauguruje jak co roku akcja w sklepach IKEA, wystartuje już 25 lipca 2016 roku.

Więcej o programie stypendialnym IKEA FAMILY „Na Rodzinę Można Liczyć”: www.IKEA.pl/Stypendia
________________________________________
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

IKEA jest innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2015 odwiedziły ponad 24 miliony osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Poland S.A., firma zarządza ośmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając je do sieci IKEA na całym świecie. W 13 lokalizacjach w Polsce znajdują się tartaki i fabryki mebli oraz komponentów meblowych IKEA Industry, w których pracuje ok. 10 tys. osób.

O Fundacji Świętego Mikołaja
Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej,
od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia
św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka
i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.
Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Copy as a Plain Text

Share

Attachments

Download All

Zakliczyn_-_projekt_M_odzi_dla_senior_w__seniorzy_dla_m_odych_2.jpg

image | 648 KB

Download
Zakliczyn_-_projekt_M_odzi_dla_senior_w__seniorzy_dla_m_odych_1.jpg

image | 659 KB

Download
Sieciech_w_-_projekt_Bli_ej_Ekologii_001_056.jpg

image | 706 KB

Download
Ruciane_Nida_-_projekt_Zielona_Klasa_IMG_6589.jpg

image | 1.49 MB

Download
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.